Menu

Spolupráce

 

 

 

Výměnný pobyt studentů Gymnázia ve Francii

V termínu od 4. 6. do 11. 6. 2015 se skupina studentů staroměstského gymnázia zúčastnila výměnného pobytu v partnerském městě Sées ve Francii.

Tento pobyt navazoval na loňskou návštěvu francouzských studentů u nás. Výměnného pobytu se zúčastnili studenti 3. ročníku, kteří si jako svůj druhý cizí jazyk zvolili francouzštinu a kteří zároveň v loňském roce poskytli ubytování francouzským kamarádům.

Cesta do Francie byla realizována veřejnými dopravními prostředky, což obnášelo nejen schopnost orientace v cizím prostředí, ale také uplatnění a ověření úrovně našich jazykových dovedností.

Ze Starého Města jsme se přesunuli - někteří s objemnými kufry, jiní jen s malými baťůžky na zádech -vlakem do Prahy. Zde na nás již čekal autobus, ve kterém se většina ze studentů musela obejít po dobu 14 hodin bez připojení na internet, a tak nám nezbylo nic jiného, než si ještě užívat českých řízků a poctivě nabalených svačin od maminek nebo se zabavit například hledáním výživných a zábavných francouzských frází pro utužování mezinárodních styků. Také jsme odborně vyhodnotili, že obsáhlou slovní zásobu týkající se jídla můžeme nahradit pouze jedinou větu a to: „ Je suis au régime“ (Mám dietu).

Po příjezdu do Paříže jsme okamžitě vyhledávali první kavárnu pro dočerpání energie po náročné cestě. Následně nás totiž čekal nelehký přesun pařížským metrem. Z nádraží Montparnasse v Paříži jsme ještě jednou museli využít vlakové dopravy s přestupem v městě Surdon. Po cestě do Sées jsme se již nemohli dočkat setkání s francouzskými studenty, v jejichž rodinách jsme byli ubytováni po celý víkend. Jaké překvapení čekalo na mnohé z nás po příjezdu do ryze zemědělských rodin! Místo vytoužené návštěvy historického místa a opatství Saint Michel, které je nejvýznamnější památkou tohoto regionu, jsme byli vrženi do běžné reality denních aktivit našich francouzských spolužáků: krmení dobytka, jízda na traktoru, dojení krav, chov králíků a slepic atd. Nicméně jsme všechny tyto činnosti s nadhledem a nadšením zvládli. Rodiny nám ale dopřály i jiný volnočasový program a tak jsme si po návratu do školy mohli sdělit plno zážitků a dojmů z navštívených míst v okolí Sées.

Pondělní program byl zahájen slavnostním přijetím panem starostou na radnici, po němž následovala poznávací exkurze do města Caen. Zde jsme navštívili Colline aux oiseaux – bývalou skládku přetransformovanou na odpočinkový park s množstvím stromů, květin a malou ZOO. Odtud jsme odjeli k normandskému pobřeží, kde jsme si mohli projít a prohlédnout pláže, na nichž došlo k vylodění spojenců v průběhu 2. světové války. Hřbitov padlým americkým vojákům, rozprostírající se nad slavnou Omaha beach, je velmi působivým místem připomínajícím hrůzy válečných konfliktů.

Následující den jsme zahájili prohlídkou historického centra města Sées. Poté následovala naše návštěva ve výuce, kde jsme formou prezentací představili naši republiku, náš region, naši školu a aktivity pořádané naší školou. Odpoledne jsme se vypravili do nedalekého města Alencon, kde jsme navštívili muzeum krajky – významný umělecký produkt této oblasti. V podvečer se odehrálo slavnostní přijetí panem ředitelem a vedením školy. U této příležitosti jsme opět formou prezentací představili naši školu a následně došlo k podepsání charty o partnerství našich dvou škol. Celý tento slavnostní okamžik byl zakončen našim zpěvem francouzských písní, předáním drobných dárků a slavnostní večeří. Učitelé i žáci naší partnerské francouzské velmi obdivovali a ocenili naše znalosti a vysokou úroveň francouzštiny.

Závěr našeho pobytu patřil návštěvě hlavního města – Paříže, kde jsme si prohlédli některé vybrané památky: Le Jardin du Luxembourg, La Sorbonne, Notre-Dame, Le Louvre, Le Palais de Justice, La Consieregie,Le centre Pompidou,Les Halles… příjemná pařížská atmosféra byla podpořena krásným slunečným počasím. Po této závěrečné exkurzi nás už čekala jen cesta zpět domů. Tu jsme absolvovali stejným způsobem – od pařížského metra až po dojezd vlakem do Starého Města.

Celý výměnný pobyt byl skvělý! Všichni jsme si moc užívali této možnosti navštívit Francii, poznat nová místa a ověřit naše jazykové schopnosti. Velmi rádi bychom poděkovali našim p.učitelkám Mgr. Chovancové a Mgr. Hlavačkové za přípravu, organizaci a realizaci celé akce.


29. 6. 2015, Alžběta Chlumová,3.H
 

Foto Mgr. Marcela Chovancová

sosagymsmbch.rajce.idnes.cz/Vymenny_pobyt_studentu_gymnazia_Stare_Mesto_ve_Francii_foto_Mgr._Chovancova/

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat