Menu

Spolupráce

 

 

 

Kulturně poznávací exkurze do Vídně

Ve dnech 4. a 5. května jsme se zúčastnili poznávací exkurze do Vídně, abychom zde společně zhlédli krásy a poznali tváře tohoto významného evropského města.

Vše pro nás začalo ráno 4. května setkáním na staroměstském vlakovém nádraží. Jako účastníci loňského výměnného pobytu do Německa, nabyti spoustou zkušeností, pro nás cestování veřejnou dopravou nepředstavovalo vůbec žádný problém. A tak jsme se, společně za doprovodu našich výborných organizátorek a kantorek v jednom, vydali vstříc rakouskému hlavnímu městu.

Po příjezdu na tamní vlakové nádraží Hauptbahnhof nás Vídeň přivítala relativně teplým počasím. Udělali jsme si první hromadnou fotku a své orientační smysly zaměřili na systém a prostředky hromadné dopravy, pomocí kterých jsme se zdárně dostali na místo našeho ubytování. Chvíle vybalování a zabydlování se v útulném hostelu vystřídala první návštěva samotného města. Po výkladu základních informací o Vídni jsme se mohli projít kolem Dunaje, nebo nasávat atmosféru v příjemném prostředí Donauparku. Volného času před návštěvou vyhlídkové věže Donauturm, která se tyčí do výšky 252 metrů a nabízí úchvatný výhled na Vídeň, využil každý po svém. Naším dalším a pro mě rozhodně vrcholným cílem prvního dne byla návštěva informačního centra OSN se specializací na atomovou energii. V centru jsme absolvovali exkurzi se slovenskou průvodkyní, která musela čelit velkému počtu dotazů našich aktivně se zapojujících a zvídavých studentů. Dozvěděli jsme se celou řadu informací o OSN a jejich sídlech, o historii této organizace a dokonce jsme se podívali na jeden z jednacích sálů. Abychom trochu odlehčili naše hlavy nabyté spoustou nových informací, mířila naše cesta v podvečerních hodinách do centra zábavy, kterým je bezpochyby vídeňský Prater vybaven nespočtem atrakcí. Společnou prohlídkou a projížďkou na historickém ruském kole jsme tak završili první den.

Druhého dne ráno nás v hostelu čekala vydatná snídaně, po které jsme sbalili všechny svoje věci, dali poslední sbohem místu našeho nocování a vydali se na nádraží Westbahnhof. Naše zavazadla jsme uložili ve zdejší úschovně, využili jsme hromadné dopravy, a poté se dali do pěšího stoupání, abychom se dostali k našemu prvnímu úternímu cíl - k sídlu rakouské veřejnoprávní televize ORF. Obrovským komplexem, ve kterém se nachází velký počet studií, ba dokonce i vlastní pošta či banka, nás provedl průvodce Mike. Ve cvičném studiu jsme měli také možnost natočit si vlastní záběry a dozvědět se něco z útrob techniky televizního vysílání. Směr naší další cesty se ubíral k samotnému centru Vídně. Bylo něco málo po poledni, proto většina tento čas využila k obědu. Až jsme se všichni nakonec společně sešli u Stephansdomu, gotické katedrály tyčící se na Stephansplatz, kde pro nás začala prohlídka historického centra. Prošli jsme například nejdražšími ulicemi Vídně, pozastavili jsme se u Albertiny, jedné z nejvýznamnějších světových galerií a zhlédli Hofburg, rozlehlý zámek, ve kterém se psala historie panovníků. V jedné z jeho částí má také sídlo prezident Rakouské republiky. Vše bylo doplněno precizním výkladem a průvodcovskými schopnostmi paní učitelky Kohoutové. Poté jsme měli ještě čas na nakoupení dárků domů nebo na individuální prohlídku města. V podvečerních hodinách už nezbývalo nic jiného, než se sejít na nádraží, vyzvednout zavazadla a vyrazit zpět do Starého Města.

Na závěr chci poděkovat našim paním učitelkám Heleně Hlavačkové a Zuzaně Kohoutové za výbornou organizaci a zprostředkování této povedené vzdělávací exkurze.

14. 5. 2015, Martin Smělík, 2. G
 

IMG_4213.JPG, 448x336, 62.83 KB
© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat