Menu

Spolupráce

 

 

 

Whiplash

V úterý 5. 5. 2015 jsme uvolnili lavice maturantům a zúčastnili jsme se poněkud méně náročné aktivity, navštívili jsme kino Hvězda v Uherském Hradišti.

Původně jsme chtěli vidět Teorii všeho, ale vzhledem k procentuálnímu hodnocení padla volba na film Whiplash. Jednalo se o hudební drama o mladém nadaném studentovi 1. ročníku Shafferovy konzervatoře, Andrew Neimanovi.

Děj se pozvolna rozvíjí a zobrazuje mladíkovi důležité životní situace. Hlavním pohonem pro Andrewa se stal učitel a dirigent na zdejší konzervatoři, Terence Fletcher, který se snažil poněkud zajímavými metodami naučit své studenty hudbě a vytvořit nové jazzové velikány hudební scény.

Vše začíná v momentě, kdy se Fletcher objeví ve zkušebně, kde právě cvičí Andrew. Za svůj cíl považuje jediné – najít nové, neotřelé a vynikající hráče do svého školního orchestru. Andrew se snaží ukázat všechno, co umí, a zapůsobit, ale Fletcher po pár taktech a vyměněných slovech přestane mít zájem a odejde. A tak začne kolotoč úspěchů a pádů jednoho mladého snílka, který nechce nic víc, než být nejlepším bubeníkem na světě, a je pro to ochoten udělat cokoliv. Během cesty za slávou se musí vzdát mnoha věcí, čelit těžkým rozhodnutím, překonat sám sebe a pokořit učitele, který se vyžívá v deptání studentů.

Víc už neprozradím. Možná jen to, že Andrew si dokáže u učitele vytvořit respekt, což je zřejmé právě z konečné scény, která je vyvrcholením celého filmu. Moment, kdy se Andrew po dlouhém sóle na bicí podíval na Fletchera a na jeho tváři se objevil úsměv a uznání. Andrew to dokázal.
Za sebe mohu film hodnotit kladně, při některých scénách mi běhal mráz po zádech.

Myslím si, že by k tomuto filmu pasovala myšlenka Ernesta Hemingwaye z novely Stařec a moře: „Člověka je možno zničit, ale ne porazit.“ Andrew byl na pokraji sil, ale stále se snažil jít za svým cílem. Fletcher jej málem zničil, ale nikdy jej neporazil, protože Andrew šel za svým snem, a to i za cenu velkých ztrát a trápení.

8. 5. 2015, Petra Obdržálková, 3. G
 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat