Menu

Spolupráce

 

 

 

Lyžařský kurz 1B, 1F a 1G na Pradědu

Ve dnech 6. 3. – 12. 3. 2010 se 69 žáků Střední odborné  školy a Gymnázia Staré Město a 5 instruktorů zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu v Jeseníkách v lyžařském středisku Praděd – Ovčárna, které je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice.

Ski areál Praděd – Ovčárna leží na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v okolí nejvyšší hory Hrubého Jeseníku Pradědu (1491 m n. m.). Jsou zde již tradičně nejlepší sněhové podmínky, o čemž jsme měli možnost se přesvědčit. 130 cm sněhové pokrývky poskytovalo skutečně vynikající podmínky pro zimní sporty.

Ubytováni jsme byli v příjemném prostředí chaty Sabinka. V dosahu 150 m od chaty jsou tři vleky s celkem pěti sjezdovkami různých obtížností. Od nejjednodušší modré, přes středně náročnou červenou až po nejtěžší černou. V průběhu našeho týdenního pobytu jsme lyžovali na všech těchto sjezdovkách. Žáci 1.B, 1.F a 1.G SOŠ a Gymnázia Staré Město byli rozděleni do čtyř lyžařských družstev a jednoho družstva snowboardistů. Instruktoři Miroslava Rohelová, Kateřina Janků, Branislav Horňák, Pavel Turčin a Benedikt Chybík se plně věnovali svým svěřencům. Pomohli žákům zdokonalit jejich lyžařskou techniku, poopravili špatné návyky a předali jim své rady a zkušenosti ze sjezdového lyžování.

Tento pobyt nebyl jen lyžařský. Každé družstvo absolvovalo i běžkařský výcvik. Žáci se naučili nejenom základům běžkařské techniky, ale také tomu, jak správně namazat běžecké lyže. Běžkařský výcvik spočíval v absolvování velmi příjemné, celkem 12 km dlouhé trasy na horskou chatu Švýcárna.

Švýcárna je asi nejznámější a nejoblíbenější turistickou chatou v Jeseníkách. Předchůdcem dnešní Švýcárny byla salaš z roku 1829, kterou nechal vystavět kníže Lichtenstein na místě opuštěného ovčáckého Česnekového domu. Již v té době sloužila Švýcárna turistům jako útočiště před nepohodou, kde bylo možno zakoupit jednoduchou stravu či pořídit nouzový nocleh. Švýcárna se tak vlastně stala první turistickou chatou na území Jeseníků.

Dalším nezapomenutelným zážitkem byl úterní odpolední výšlap na Praděd – nejvyšší horu Jeseníků. Praděd skýtá daleko více než jen jedno „nej“. Silnice na Praděd je nejvýše položenou na Moravě, nachází se zde nejvýše trvale obydlené místo v České republice a vrchol tamního vysílače je dokonce úplně nejvyšším bodem v České republice pevně spojeným se zemí. Slunečné počasí a téměř bezvětří nás doprovázelo celou cestu na Praděd, kterou si žáci zpestřili dováděním ve sněhu.

Po dnech plných lyžování, turistiky a běhu na lyžích absolvovali žáci každý večer doprovodný program, který si zčásti připravovali sami. Součástí večerního programu byly tedy nejen hry a soutěže, ale i přednáška členů horské služby, poučení lékařky MUDr. Ireny Pelechové o první pomoci a praktické ukázky obvazovacích technik, prezentace lyžařských stylů, doporučení k výběru lyžařského vybavení, atd. Největší úspěch měla u žáků závěrečná diskotéka a s ní související prodloužená večerka.

Lyžařský  výcvikový kurz se vydařil. Na tom měli hlavní podíl nejen všichni lyžařští instruktoři, ale i všichni žáci. Naštěstí se nestal žádný vážný úraz, a tak jsme naplněni novými sportovními zážitky jen neradi odjížděli v pátek domů.  
 

Dagmar Šnajdarová

praded001.jpg (800x533, 94.66 KB)
praded002.jpg (799x515, 99.80 KB)
praded003.jpg (800x600, 90.62 KB)
praded004.jpg (800x600, 70.25 KB)
praded005.jpg (800x600, 61.88 KB)
praded006.jpg (800x600, 90.12 KB)
praded007.jpg (800x600, 84.48 KB)
© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat