Menu

Spolupráce

 

 

 

Intenzívní škola projektu "Vědci studentům"

Ve dnech 23. a 24. 4. 2015 se vybraní žáci 3. ročníků zúčastnili ve velkém sále Administrativního a školicího centra Krajského úřadu Jihomoravského kraje Cejl v Brně přednášek našich předních vědců.

V první přednášce na téma Umělá inteligence nám pan prof. RNDr. Roman Barták, Ph. D. z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze přiblížil racionální myšlení a konstruování robotů. Také jsme si mohli vyzkoušet testy, kterými jsme zjistili, jestli umíme myslet racionálně.

V druhé přednášce nás pan prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR poučil ,,o vzniku života na Zemi až po evoluci člověka.“

Na závěr dne nám pan prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc. z VŠCHT v Praze přednášel o počátcích kriminalistiky a forenzních vědách při vyšetřování zločinů.

Pátek začínal přednáškou "Body dějinné paměti" s panem prof. PhDr. Petrem Piťhou, CS. dr.h.c. Přednášející se nejvíce věnoval tématu: Síla a smysl slavení historických výročí.

Na toto téma navázal pan PhDr. Zdeněk Pousta z Archivu UK přednáškou ,,Působení duchovní síly v totalitních věznicích.“

Na závěr rozebral pan prof. Ing. Emil Pelikán, Csc. otázku ,,Můžeme věřit predikčním modelům globálního oteplování?“ Z této přednášky jsme se dozvěděli, jak se tvoří modely pro předpověď počasí, šíření chorob, vývoj populace a další věci.

Program byl intenzivní a velmi nabitý, a určitě stálo za to se ho zúčastnit. Tato akce se mohla uskutečnit díky takovým sponzorům jako je Nadace ČEZ.

 

29. 4. 2015, Ivana Mančíková, 3. B 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat