Menu

Spolupráce

NAŠE FUTSALISTKY JSOU STŘÍBRNÉ

Finále SFL (středoškolské futsalové ligy), jež bylo odehráno ve čtvrtek 9. 4. 2015 v Brně, přineslo spoustu emocí, překvapivých výsledků a vynikající atmosféru v hledišti. Futsalistky SOŠG Staré Město v něm vybojovaly republikové stříbro.

Turnaj čtyř nejlepších dívčích celků republiky se odehrál systémem final –four, proto holky ze Slovácka poměřily v prvním utkání své síly s papírově slabším týmem západní konference – s Plzní. V nejdůležitějším turnaji sezóny bohužel nemohl trenér Chybík počítat hned se sedmi klíčovými hráčkami: Janíkovou, Waltrovou, Fabovou, Čeriovou, Kozumplíkovou a sestrami Dubcovými. Později se ukázalo, že zejména absence gólmanky Kozumplíkové rozhodla o tom, že Slovácko vybojovalo „pouze“ stříbro.
První utkání s Plzní nabízelo velmi dobrý futsal. Hrálo se s velkým nasazením a velmi tvrdě. Hned od první minuty bylo jasné, kdo je v tomto utkání favoritem. Zaskočená Plzeň zalezla do obranného bloku a spoléhala na rychlé protiútoky. Na první gól se čekalo do páté minuty prvního poločasu, když se před plzeňskou bránou důrazně a hbitě prosadila Činčalová. Další branky zaznamenaly Varyšová a Horáčková, proto se o poločase měnily strany za stavu 0:3 ve prospěch týmu ze Starého Města. Ve druhém poločase se změnil obraz hry, když Plzeňačky začaly více útočit. V těchto chvílích udržela svým výborným výkonem třígólový náskok brankářka Hladíková, která zlikvidovala nejméně tři nebezpečné situace po chybách staroměstské obrany. Slovácký tým přečkal tento nepříjemný tlak, a tak se i díky vynikající podpoře fanoušků vrhl znovu do útoku, což přineslo další dvě branky za záda plzeňské gólmanky z kopaček Horáčkové a Vodehnalové. Na světelné tabuli tak svítil v páté minutě druhého poločasu stav 0:5 a vypadalo to, že je rozhodnuto. Malou komplikací byl však gól do brány Hladíkové, který při obranném zákroku vstřelila do vlastní brány Činčalová. Staroměstské futsalistky to nevyvedlo z tempa a postupně skóre díky Varyšové, Psotkové a Horáčkové narostlo na konečných 1:8.

Souboji o zlato s pražským celkem předcházely organizační zmatky. Obě družstva se dostavila na rozcvičení 20 minut před plánovaným začátkem zápasu, ale ten byl posunut, a tak dívky nastoupily hned. Možná i proto děvčata z Moravy začala hrát nedůrazně a bez potřebné energie a agresivity. Holky neběhaly, nebránily a dopouštěly se nepochopitelných pochybení. Po jedné z fatálních chyb v rozehrávce zaslouženě inkasovaly. Vlažný přístup k utkání logicky vyústil v další nedostatky v obraně, po nichž běžela pražská útočnice s míčem sama na bránu. V této situaci ze šesté minuty prvního poločasu vyběhla gólmanka Hladíková a skluzem se snažila zastavit míč. Při zákroku mimo vymezené brankářské území se ale údajně dotkla míče i rukou a k překvapení všech přihlížejících rozhodčí vytáhl červenou kartu. Futsalistky SOŠGSM tedy musely nastoupit pouze ve třech hráčkách v poli a v brance byla nucena zaskočit obránkyně. I když tým ze Slovácka bral celý incident jako velkou křivdu, dívky měly vůli a chuť se o výsledek poprat. Díky zvýšenému úsilí přečkaly i hru v oslabení, dokonce se snažily s třemi hráčkami v poli hrát ofenzivně. Do konce první půle se ale skóre nezměnilo. Po poločasové přestávce k utkání nastoupilo družstvo bez zkušené brankářky a mezi tři tyče se musela postavit hráčka Lysáková. Holky výrazně přidaly na nasazení a agresivitě a také zlepšily obrannou činnost. Aktivní hra vedla ke kýženému vyrovnání, které obstarala v páté minutě druhého poločasu Vodehnalová. Radost z branky ale vydržela pouze 20 sekund, hned po rozehrání ze středové půle šla dlouhá nahrávka na pražskou útočnici, ta si velmi lehce poradila s obránkyní a šťastným gólem vrátila vedení svému družstvu. Neuběhly ani dvě minuty a stejná útočnice vstřelila další snadný gól na 1:3. V těchto chvílích se naplno projevila absence ostřílené gólmanky Hladíkové, která by jistě obě střely zneškodnila. Staroměstský tým se ale nesesypal a bojoval dál. Po velkém tlaku před pražskou bránou se v jedenácté minutě druhého poločasu prosadila opět Vodehnalová, která vykřesala naději kontaktním gólem na 2:3. Tuto jiskru naděje však záhy zhasily hráčky Prahy, které v jedenácté a třinácté minutě zvýšily skóre na 2:5. Když se ještě v poslední minutě před závěrečným hvizdem prosadila Horáčková, na světelné tabuli zůstal svítit výsledek 3:5 ve prospěch pražského týmu. Celek Starého Města tak zaznamenal první prohru v sezóně, která jej připravila o vytoužené zlato.

Hořkosladký výsledek, pocit křivky a smutek chvilku po utkání trápily staroměstské středoškolačky, ale rozhodně není ostudou být druhým nejlepším týmem v České republice. Holky, děkujeme a gratulujeme!