Menu

Spolupráce

 

 

 

Národní divadlo v Brně

Sobotní odpoledne prodlouženého víkendu jsme si zpestřili návštěvou Národního divadla v Brně.
V sobotu 15. 11. v 1 hodinu odpoledne jsme se sešli spolu se žáky Základní školy Staré Město, abychom vyrazili do Janáčkova divadla v Brně na tradiční operní představení Antonína Dvořáka a Jaroslava Kvapila v režii Vladimíra Morávka s názvem Rusalka. Zhruba po hodinové cestě do Brna jsme stanuli u Janáčkova divadla a hned po vystoupení z autobusu si nikdo nemohl nevšimnout výrazné futuristické ozdoby před divadlem v podobě fontány chrlící vodu v různých obrazcích, které byly v pozdějších hodinách obohaceny světelnými efekty. Monumentální divadlo, které slouží právě k operním představením, nás přivítalo příjemnou atmosférou a velkým počtem návštěvníků, kteří si na něj v prodlouženém víkendu udělali čas. A co víc si přát, opera byla skvělá, korunována výtečnými výkony operních herců a hudebníků.
Tato bezmála tříhodinová inscenace mě a určitě i mé spolužáky velmi příjemně překvapila už jenom z pohledu toho, že operní představní jsem viděl vlastně poprvé v životě. Děj romanticky pohádkové opery pojednával o Rusalce, vodníkově dceři, která se zamilovala do prince a chtěla se tak vymanit z hlubin jezera, stát se člověkem a získat lidskou duši. Tak se také stalo, ale jak už to někdy s láskou bývá, neskončila zrovna nejlépe. Vše bylo rozděleno do tří částí, tudíž jsme o přestávkách mohli navzájem diskutovat o našich prožitcích a vyměňovat si názory. Ve hře se objevovaly známé árie jako například Měsíčku na nebi hlubokém nebo Ubohá, Rusalko, bledá. Když bylo všemu konec, herci se začali klanět zaplněnému hledišti za doprovodu dlouhého vyčerpávajícího aplausu nad jejich vynikajícími výkony. Potom jsme se už jenom mohli ubrat k autobusu a plní zážitků jsme vyrazit zpět směrem do Starého Města.
Závěrem chci poděkovat p. uč. Andrýskové za zprostředkování zájezdu a doufám, že někam zase v brzké budoucnosti vyrazíme obohacovat své kulturní obzory.

Martin Smělík, 2.G

Fotografie0517.jpg (800x600, 74.24 KB)
Fotografie0520.jpg (800x600, 74.45 KB)
© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat