Menu

Spolupráce

 

 

 

CHEMIE LÁSKY - Michael Londesborough opět u nás!

Studenti z 11 základních a 7 středních škol Zlínského kraje zaplnili 4. listopadu 2014 velký sál Klubu kultury v Uherském Hradišti. Na velkou show, která byla součástí bohatého programu Týdne vědy a techniky, se přišlo podívat více než 800 žáků. Dr. Michael Londesborough, Ph.D. přijal pozvání Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město ve spolupráci s British Council již podruhé. V roce 2012 se studentům představil s přednáškou Tajemství energie.

Chemie lásky je přednáška, ve které se vědec a známý popularizátor vědy Dr. Michael Londesborough, Ph.D. zabývá podstatou lásky. Uplatňuje svůj pohled chemika a vysvětluje, proč a jaké chemické pochody lásku doprovázejí, jaké jsou chemické reakce a sloučeniny spojené s našimi pocity zájmu o druhou osobu, chtíčem, láskou vášnivou nebo láskou rodičovskou.

 

Kdo je Dr. Michael Londesborough, Ph.D.?

Dr. Michael Londesborough, Ph.D. je britský vědec, který se přistěhoval do Čech v roce 2002. Pracuje v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR v Řeži, specializuje se na borany, karborany a metalkarborany. Spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Uvádí rubriku Michaelův experiment v televizním magazínu ČT PORT. V roce 2009 obdržel od Akademie věd ČR Medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

 

Jak přednášku zhodnotil Jaromír Talák, student třídy 2. G?

Přednášející známý popularizátor vědy a chemie Michael Londesborough mluvil o lásce, ale ne z hlediska lidského, ale čistě vědeckého. Na pomoc si kromě vědy netradičně vzal i sonety (milostné básně) od Williama Shakespeara. Velmi obratně je vkládal mezi jednotlivá témata v průběhu prezentace – o lásce, o chtíči, o touze. Rozebíral lásku od jejího vzdáleného počátku – od vzniku světa, přes vývoj organismů na Zemi, až po první náznaky něčeho, co bylo hlavním tématem celého vystoupení. Vysvětlil nám, jaké hormony a chemické látky v nás pracují, když prožíváme situace spojené s tímto nádherným citem. Spolupracoval přitom i s publikem, které se rádo zapojilo. Ačkoliv se přednáška nesla čistě v duchu seriózní vědy, studenti se nenudili. Pan Londesborough byl velice vtipný. Je vzdělaný v tomto oboru, ale i v mnoha dalších a hlavně zná mentalitu studentů, takže ví jak na ně. I díky tomu si většina studentů přednášku užila a ještě následující den o ní diskutovala ve škole.

 

10. 11. 2014, Ing. Růžena Borková

Foto Mgr. Soňa Patočková

1.jpg (800x533, 59.81 KB)
2.jpg (800x600, 60.79 KB)
3.jpg (800x600, 97.79 KB)
4.jpg (800x600, 36.35 KB)
5.jpg (800x600, 102.86 KB)
Chemie lásky.pdf (.pdf, 168.73 KB)
© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat