Menu

Spolupráce

 

 

 

Výměnný pobyt Tönisvorst 2012

Ve dnech 21. – 28. 9. 2012 jsme se zúčastnili výměnného pobytu v Německu. Jedná se o partnerské město Tönisvorst, se kterým má Staré Město navázané dlouholeté partnerské vztahy.

S nadšením jsme odjížděli v pátek večer k našim přátelům, kteří nás navštívili již v květnu. Po příjezdu do krásného města Tönisvorst nás naši němečtí studenti očekávali před budovou gymnázia. Poté nás ubytovali v jejich rodinách, kde jsme strávili týden plný nových zážitků.

Přes víkend jsme měli vlastní program, který nám naši kamarádi přichystali. Program zahrnoval např. návštěvu aquaparku, nakupování, prohlídku muzea a společně strávené chvíle ve městě Tönisvorst.
Po příjemném víkendu na nás čekal program, který jsme strávili společně s naší paní učitelkou a německými kantory.

V pondělí jsme navštívili Michael-Ende-Gymnázium, kde jsme se zúčastnili výuky. Po výuce jsme měli přichystaný oběd ve školní jídelně a poté jsme se zúčastnili slavnostního přijetí na místní radnici, které se konalo pod záštitou starosty města Tonisvorst, pana Thomase Gossena.

V úterý jsme se podívali do města Essen, ve kterém jsme měli domluvenou prohlídku dolu Zeche Zollverein, jedná se o památku světového dědictví UNESCO. Ve zbytku volného času jsme měli možnost prohlédnout si město Essen a zdejší butiky.

Ve středu jsme zhlédli Katedrálu svatého Petra v Kolíně nad Rýnem, která je taktéž památkou světového dědictví UNESCO. Tam jsme měli možnost vidět mnoho zachovalých artefaktů a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o historickém i současném významu tohoto dómu.

Ve čtvrtek nás čekala poslední exkurze, tentokrát do města Düsseldorf, kde nás průvodkyně provedla historickou částí města. Po prohlídce jsme měli možnost nahlédnout i do zmodernizované části města. Navečer jsme měli přichystanou poslední společnou večeři ve svých hostitelských rodinách. Po večeři jsme šli na společný rozlučkový večírek.

V pátek ráno byl naplánován odjezd domů. Cestou jsme mohli obdivovat například hustý letištní provoz na Frankfurtském letišti. Po dlouhé cestě jsme dorazili ve večerních hodinách zpět do Starého Města.

Tento výměnný pobyt se nám moc líbil. Vytvořili jsme si pevné kamarádské vztahy s našimi německými studenty, odnesli si mnoho nových zážitků, poznali jsme nová místa a jinou kulturu a navíc jsme se zdokonalili jak v anglickém, tak i v německém jazyce. Za skvělou organizaci výměnného pobytu v Tönisvorstu děkujeme především naší paní učitelce Heleně Pilušové. Z Německa jsme odjížděli plni dojmů a nadšení. Doufáme, že jsme tam nebyli naposled a že budeme nadále udržovat naše přátelské vztahy.

Lucie Palová & Kristýna Pipalová 3.E
 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat