Menu

Spolupráce

 

 

 

Balet Romeo a Julie na prknech Janáčkova divadla

Klidnými vodami kulturního života našich studentů zahýbala další velmi vítaná kulturní akce, tentokrát baletní představení. 21. dubna se skupinka nadšenců v doprovodu Mgr. Stanevové a Mgr. Pilušové vydala až do Brna na balet Romeo a Julie od ruského skladatele Sergeje Prokofjeva.

Konkrétně jsme navštívili nádherné Janáčkovo divadlo, které okouzlí nejednoho návštěvníka.
Romantický příběh Romea a Julie zná snad každý, nikdy ale není na škodu si jej připomenout. Baletní představení o třech dějstvích je zpracováno na motivy stejnojmenné tragedie Williama Shakespeara. První dějství nás přivádí na náměstí ve Veroně, kde dojde k rozepři mezi příslušníky dvou znepřátelených rodů, Monteky a Kapulety. Rodina Kapuletů přichystá ples, který je pro dceru Julii jejím prvním plesem. Zde se setká s Romeem, který sem pronikl maskovaný společně se svými přáteli. Romeo s Julií se do sebe hluboce zamilují. Romeo je však rozpoznán a hrozí tedy další konflikt mezi znepřátelenými rody. Dějství končí romantickou scénou, kdy Romeo vyznává Julii lásku pod jejím balkonem.
V druhém dějství přináší chůva dopis pro Romea od Julie. Na náměstí to vyvolá velký rozruch. V dopise stojí, že by si Julie ráda vzala Romea za muže. A tak se také stane v kapli u otce Lorenza, kde proběhne svatba. Na náměstí opět vypukne boj, při kterém zemře Romeův přítel Merkucio rukou Tybalta. Romeo chce svého přítele pomstít a Tybalta zabije. Poté je nucen město opustit.
V posledním dějství stráví Romeo noc s Julií. Nad ránem se však loučí a Romeo musí odejít do vyhnanství. Rodiče Julie zatím plánují svatbu s Paridem. Julie se však sňatku brání a poprosí o radu otce Lorenza. Ten jí věnuje nápoj, který ji dokáže učinit nehybnou tak, že vypadá jako by byla mrtvá. Svatbu tedy vystřídá pohřeb. O náhlé smrti Julie se dozví i Romeo a přichází do hrobky, kde se střetne s Paridem, kterého zabije. Při pohledu na nehybné Juliino tělo jej napadne jediné - vypije jed. Krátce na to se však Julie probudí a uvidí svého milého již mrtvého. V zoufalství se probodne. Nad mrtvými těly mladých milenců se dva znepřátelené rody konečně usmíří.
V hlavních rolích Romea a Julie se představili Michal Pimek, sólista národního divadla Brno, a Jana Přibylová. Jejich profesionální výkon byl naprosto dech beroucí. Režijní taktovky se ujal Zdeněk Prokeš, který sklidil obrovský potlesk, stejně jako dirigent Jan Zbavitel s celým orchestrem. Dokonalosti celému představení dodávaly také výborné kulisy a dobové kostýmy.
Jelikož se jednalo o derniéru baletu Romeo a Julie, publikum neskrývalo dojetí a obdařilo autory a protagonisty obrovským potleskem, který byl určitě na místě.
Domů jsme si odvezli obrovský kulturní zážitek, protože většina z nás byla na baletu poprvé a netušili jsme, co můžeme očekávat. Baletní představení Romeo a Julie nám ukázalo, že tancem se dá ztvárnit i ten nejniternější cit člověka.
Děkujeme za krásný kulturní zážitek a těšíme se na další.

Gabriela Kročilová 3.G
 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat