Menu

Spolupráce

 

 

 

La traviata očima našich studentů

V pátek, který se honosil magickým datem 11. 11. 2011, jsme se spolu s dalšími spolužáky ze třídy a školy zúčastnili klasiky operního světa na divadelních prknech Janáčkova divadla v Brně.

Klasikou je myšlena Verdiho La Traviata, která je jedním z nejznámějších romantických příběhů nešťastné lásky.

Inscenace se odehrává v Paříži ve 40. letech 19. století, kdy všemi obletované kurtizáně Violettě vyzná lásku Alfréd, který je přítelem jejího posledního nápadníka. Violetta zprvu jeho lásku odmítne, protože se bojí hlubšího citového závazku. Alfréd ji ale nakonec přesvědčí, že láska je to nejkrásnější, co v životě může být, a proto Violetta svolí a přestěhuje se s ním do jeho venkovské vily. Jednou je však navštíví Alfrédův otec, který si myslí, že chce Violetta Alfréda obrat o jeho peníze, ta mu však rázně vysvětlí, že Alfréda z celého srdce miluje. Poté ji otec Alfréda přesvědčí, aby se Alfréda vzdala, protože je jejich vztah pro něj i rodinu společenskou sebevraždou. Smrtelně nemocná Violetta se rozhodne, že mu napíše alespoň dopis s vysvětlením na rozloučenou. Alfréd se však vrátí dříve, než Violetta stihne utéct, a proto ji vidí, jak s pláčem odchází. Žárlivý Alfréd, který se dozví od svého otce, co se stalo, se rozhodne pronásledovat Violettu do Paříže, kde ji před všemi přáteli a velkou společností na plese ztrapní svými nevhodnými a urážlivými připomínkami. Hodí jí do obličeje peníze na důkaz toho, že kurtizánám se má platit (přesně tuto scénu můžete vidět v novém zpracování podobného tématu, a to ve filmu Moulin Rouge). Alfréd zavržený společností utíká a Violetta zůstává sama. Když se Alfréd dozví, že Violetta leží na smrtelné posteli, rozhodne se ukončit své cesty a přispěchá za ní. Dorazí na poslední chvíli, kdy  Paříž žije karnevalem. S Violettou se setká a usmíří se s ní i se svým otcem. Violetta, přesvědčena, že její nemoc ustupuje díky Alfrédově lásce a oddanosti, jásá, ale ve skutečnosti jsou to poslední vteřiny jejího bytí.

Většině zúčastněných se líbilo jak prostředí Janáčkova divadla, tak samotné zpracování La Traviaty. Podle nás si každý divák přišel na své, od kulis přes pěvecké výkony, až po nezapomenutelný výkon Petra Šnajdra (dirigent) a celého orchestru. Myslíme si, že toto představení by měl vidět každý, kdo chce mít minimální přehled o kulturním dění v Brně. Za tento zážitek tímto děkujeme Mgr. Andrýskové a Mgr. Stanevové, které celou akci zorganizovaly a ve svém volném čase nás doprovodily.

Pevně věříme, že to nebyl náš poslední výlet za kulturou, a doufáme, že i v příštím pololetí budeme mít možnost účastnit se zájezdu na balet, operu či muzikál.

Dominika Sojáková a Kristína Anna Široňová, 2.H                                                                                                                                       

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat