Menu

Spolupráce

 

 

 

Zahraniční výjezd studentů do Tönisvorstu.

Partnerství naší školy a Michael-Ende-Gymnázia v německém Tönisvorstu oslaví příští rok desáté výročí. Prvním žákům, kteří se výměny zúčastnili, je dnes kolem 27 let a mnozí z nich si stále udržují kontakty se svými zahraničními přáteli.

Také letos na konci září navštívila partnerskou školu skupina českých studentů. Kromě pobytu v rodinách a účasti ve výuce je čekal poznávací program zaměřený na oblast Porúří. Tato průmyslová a hustě osídlená oblast ještě před několika desetiletími nenabízela svým návštěvníkům nic kromě silně znečištěného životního prostředí a volných prostranství po zničujících náletech z druhé světové války. Němečtí hostitelé se nám ale právem mohli pochlubit, jak se tato velká města stihla v krátké době proměnit v atraktivní místa s mnoha možnostmi využití volného času, zelenými plochami a exkluzivními nákupními centry. Tak jsme poznali Essen s industriální architekturou chráněnou UNESCO, projeli jsme se po největším říčním přístavu světa v Duisburgu a obdivovali hravou moderní architekturu Düsseldorfu.
Nový rozměr získaly naše výjezdy v minulém roce, kdy se skupina žáků zúčastnila dvoutýdenní praxe v německých školách a podnicích. Letošní praktikanti měli většinou zajímavou práci, ale také si vyzkoušeli, jak náročná je osmihodinová pracovní doba.
Své první pracovní zkušenosti přijeli do Starého Města v říjnu sbírat i čtyři němečtí žáci. I je čekala mnohá překvapení. Mladá zájemkyně o historii zaměstnaná v Památníku Velké Moravy netušila, jak starou a slavnou minulost naše malé městečko má.
Zdá se, že i výměnná praxe má slibnou budoucnost. A ti, kteří byli letos v Tönisvorstu už podruhé, přemýšlejí o tom, že to nebylo naposledy.
 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat