Menu

Spolupráce

 

 

 

Zahraniční výjezd do Itálie

Naše škola chystá pro studenty třetích ročníků každoročně zahraniční výjezdy. Stejně jako v minulých letech si i letos mohli studenti vybrat mezi pobyty v Německu, Anglii a Itálii.

Výměnný zájezd do Itálie trval od 17.9. do 26.9.2010. Ani letos nebylo obtížné zaplnit kapacity autobusu, takže krásu středomořské slunné země obdivovalo takřka 40 studentů v doprovodu 3 kantorů.
Díky vynikajícím vztahům naší školy s partnerskou školou Instituto Professionale di Stato per l´Agricoltura e l´Ambiente „San Benedetto“, Latina ( = Státní vzdělávací ústav pro zemědělství a životní prostředí „San Benedetto“, Latina) měli studenti velkou výhodu levného ubytování na internátu v areálu školy. Stravování ve školní kuchyni nadchlo snad každého. Místní kuchaři pro nás denně chystali lahůdky italské kuchyně – včetně různých druhů těstovin či mořských plodů. Cílem zájezdu však nebylo poznat pouze školu San Benedetto a nedalekou Latinu, nýbrž navštívit nejznámější kulturní a historické památky. Studenti se podívali do Říma, Vatikánu, Neapole, Pompejí či Tivoli. Některé z nich však nejvíce nadchl program předposledního dne, který přichystali italští studenti. Bez kantorů vyrazili na nákupy, k moři či do italských rodin.
V další části článku máte možnost poznat zážitky z Itálie pohledem studentů.


„Tak kam?“ zeptala jsem se spolužaček těsně poté, co nám ve škole oznámili, že pojedeme na zahraniční výjezd. Možnosti byly hned tři – Itálie, německo a Anglie. Dlouho jsem uvažovat nemusela. Itálie pro mě byla jasnou volbou. Slunce, moře, kolébka antické kultury a skvělí jídlo. „Jedeme!“
Vyrazili jsme a zklamaní jsme rozhodně nebyli. Itálie nás přivítala stále teplým počasím a Italové s úsměvem na rtech a otevřenou náručí. Za několik málo dní jsme měli možnost poznat italskou kulturu a architekturu, mentalitu lidí i krásu okolní krajiny. A to se všemi klady a zápory. Italové jsou sice pro nás Čechy příliš temperamentní a nedůslední v dodržování předem naplánovaného programu, ale jejich pohostinnost, otevřenost a nekonečně dobrá nálada vás nakazí.
Řím, Pompeje, moře pláž, vinice, sýrárna, pohoda, klid, ráj pro duši.
Závidíte? Nemusíte, raději tam jeďte příští rok taky.

Anna Štěrbová, 3.H

Největším zážitkem ze zájezdu do Itálie pro mne byl den s italskými studenty. Dalo nám sice velkou práci domluvit se alespoň anglicky, ale za použití rukou, nohou a anglicko-italského slovníku jsme si řekli vše, co bylo třeba.
Na oběd nás „naši Italové“ pozvali k sobě domů. Jak jsme již dříve zjistili, Italové jsou zvyklí jíst místo polévky těstoviny a teprve poté následuje klasický druhý chod. I když jsme měli pocit, že jsme přeplněni k prasknutí, pravému tiramisu nikdo z nás neodolal.
Po jídle jsme jeli na výlet do překrásného skalního městečka Sermenta, které bylo propleteno úzkými romantickými uličkami a zároveň nabízelo nádherný výhled do okolí.
Večer jsme grilovali na zahradě. Atmosféra byla přátelská a uvolněná. Porovnávali jsme život u nás a v Itálii a pokusili jsme se naučit naše nové přátele něco česky. Při jejich pokusech o vyslovení slova řeřicha jsme se museli všichni smát.
Po večeři jsme se museli vrátit zpět do školy. Myslím, že každému z nás bylo z loučení smutno. Ale díky internetu jsme stále v kontaktu. A jistě to nebyla naše poslední návštěva Itálie.

Veronika Šáchová, 3.H
 

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat