Menu

Spolupráce

 

 

 

Výměnný pobyt Německo – Tönisvorst 18. 9. – 24. 9. 2010

Výměnného pobytu v Německu se zúčastňují každý rok v září studenti 3. ročníku a v letošním roce tedy my – studenti z 3.A a 3.G.
Před budovu našeho partnerského Michael-Ende-Gymnasia, které je v německém městě Tönisvorst, jsem dorazili v sobotu 18. 9. 2010 ve 13.45 hod. Netrpělivě na nás čekali naši němečtí známí, se kterými jsme se už znali, protože byli v květnu ve Staré Městě. „Rozdělení do rodin“ proběhlo tedy velmi rychle a zbytek sobotního dne jsme strávili v rodinách německých studentů. Večer pro nás přichystali „hauseparty“.
Nedělní ráno jsme prožili v poklidu. Po sobotní „hauseparty“ jsme vyspávali hodně dlouho. Odpolední program zahrnoval prohlídku nedalekého města Krefeld, kde probíhala „Die grö3te STRASSEN MODENSCHAU der Welt“ nebo-li „Největší POULIČNÍ MÓDNÍ SHOW na světě“. Na dvou velkých pódiích předváděli ženy, muži a dokonce i děti ty nejnovější modely. Ulice s velkým počtem obchodů vybízela k nákupům, ale nás odpuzovala masa lidí, kteří se této show zúčastnili jako diváci. Večer jsme se sešli v zahradním domku a v pozdních večerních hodinách jsme se vraceli domů.
Náš pondělní den začal klasickou snídaní v rodinách a pokračoval následným srazem u gymnázia, kam se někdo dostal autem, jiný zase na kole a ten, kdo to měl blízko, pěšky. Ve škole jsme nejprve šli do jedné z prázdných tříd, kde nám naše paní profesorka dala celotýdenní program. Po prohlídce gymnázia jsme byli přijati u pana ředitele, který nás vřele přivítal a popřál nám, ať se nám v Německu líbí. Poté následovala návštěva dvou vyučovacích hodin. Byli jsme rozděleni do 4 skupin po třech. Jedna skupina měla biologii a pracovky, druhá angličtinu a pracovky, třetí pedagogiku a angličtinu a ta poslední dvě hodiny angličtiny. V hodinách mluví všichni. Prezentují svůj názor a zkušenosti. A ještě – v Německu mají takovou zvláštnost, že jim zvoní až po každé druhé hodině. Po vyučování jsme se šli naobědvat do školní jídelny, které říkají „Schulcafeteria“, která byla zbudována teprve nedávno. Po obědě jsme šli do centra Tönisvorstu a tam jsme měli asi hodinový rozchod a poté sraz na místním náměstíčku i s německými studenty. Vyfotili nás do místních novin a následovala cesta na radnici, kde nás přijal starosta města. Dostali jsme občerstvení a různé prospekty o městě. Pak už jsme se všichni vrátili zpět do německých rodin.
V úterý jsme odjeli za doprovodu dvou mladých německých paní učitelek do města Essen. Až po prohlídce muzea těžby černého uhlí jsme se vydali do centra města. Neměli jsme moc času, ale nakoupit první dárečky jsme někteří stihli.
Ve středu jsme byli ve městě Duisburg. Po asi půlhodinové jízdě autobusem jsme vystoupili u jednoho z mnoha kanálů spojujících místní řeky. Záhy jsme se dozvěděli, že poplujeme výletní lodí po Rýně a že se dostaneme i do velkého nákladního přístavu, který se v Duisburgu nachází. Na lodi jsme byli cca 2 hodiny a viděli jsme, jak to v přístavu chodí. Ohromili nás obrovské jeřáby nakládající na lodě hromady uhlí, železa a mnoho dalšího zboží. Po plavbě jsme dostali rozchod a vydali jsme se na prohlídku centra města. Nakupovali jsme a obdivovali historické památky. Po příjezdu do Tönisvorstu jsme nějakou chvíli pobyli u našich výměnných rodin a zhruba za dvě hodiny se vyráželo do blízkého parku, kde nám jeden místní kluk předváděl fireshow. Vyblbli jsme se i na dětském hřišti a okolo půlnoci šli spát.
Ze čtvrtku máme hodně fotek . . . .

Prezentace Düsseldorf (.ppt, 3.73 MB)

Jako každý den i pátek začínal v Německu stejně. Opět jsme se sešli před gymnáziem a byl to poslední den našeho výměnného pobytu. Když kolem 9 hodiny pro nás přijel autobus, byli někteří jedinci, kteří se hodně těšili domů, ihned uvnitř. Cesta zpět byla zdlouhavá, ale nakonec jsme všichni dojeli zdraví, v pořádku a plni zážitků do Starého Města.

© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat