Menu

Spolupráce

 

 

 

EXKURZE PRAHA – očima studenta 4.G

Ve středu 8. září 2010 jsme opouštěli teplo našich útulných moravských domovů s napjatým očekáváním, protože jsme měli na tři dny okusit porušení zaběhnutých stereotypů školních lavic a pochopit, v čem spočívá neuchopitelné kouzlo Prahy a co je vlastně zdrojem její krásy. Jeli jsme se s naší třídou závěrečného čtvrtého ročníku gymnázia přesvědčit, jestli dojdeme k závěru, že žádná část Prahy nemůže stát sama, protože pouze město jako celek získává svou čarovnou moc nad lidskými smysly, podobně jako třídní kolektiv není kolektivem, pokud odebereme samostatné studenty.
Onoho rána se ještě v přítmí vlakového nádraží v Uherském Hradišti začala shromažďovat neobvykle velká skupina navzájem si blízkých lidí poznamenaných několika lety společného soužití, která vstupovala do posledního většího školního výletu. Že je čas relativní a studentská léta prchavá, pár hodin v rychlíku s partou kamarádů pomíjivých, cena společných zážitků nezachytitelná, zvuk drnčících kolejí postupně ustával a my si sotva uvědomili, že už jsme na Hlavním nádraží v Praze.
Viděli jsme toho během těch krátkých třech dnů spoustu – asi nezapomenutelné pro nás všechny bylo, když jsme si my kluci nasadili na hlavy tradiční židovské jarmulky a všichni společně se vypravili do Pinkasovy synagogy. Byli jsme ohromeni monumentalitou na stěnách ručně sepsaných jmen osmdesáti tisíců českých a moravských Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech.
Také prohlídka Pražskému hradu, všech architektonickým klenotů české historie včetně chrámu sv. Víta stojí za zmínku. Sestup z Pražského hradu do hlubin centra města byl působivou koláží pro naše smysly, naše další kroky směřovaly k romantickému místu – zdi Johna Lennona na Malé Straně. Prohlídka Národního divadla byla další opravdu cennou zkušeností, mohli jsme si dokonce ze střechy divadla prohlédnout celou pražskou scenérii. Poslední den patřil pražské ZOO, kde jsme mimo jiné po ránu vzbudili rozespalého orlosupa bradatého hlasitým tleskáním, čímž jsme se doprošovali jeho pozornosti.
Poznali jsme naše krásné hlavní město, ukázali se spolužákům v jiném světle a prostředí než ve školních lavicích, naučili se jezdit metrem, sdíleli pocity všech umělců žijících v Praze, jejichž chodidlům po staletí odolávala tvrdá pražská dlažba, která už zdolala a unavila miliony turistů, tak jako zdolala i nás, avšak my odjížděli v blaženosti z nových zážitků a zkušeností.

Viktor Hanačík, třída 4.G
 

IMG_0592.JPG (800x533, 85.05 KB)
IMG_1092.JPG (800x533, 65.40 KB)
IMG_1163.JPG (400x600, 48.25 KB)
© 2009 - Střední odborná škola a Gymnázium Staré Městomapa webu • Realizace web studio dat